تفاوت میگو سالم با میگو فاسد

تفاوت میگو سالم با میگو فاسد

تفاوت میگو سالم با میگو فاسد

در این مقاله قصد داریم راجع به تفاوت میگو سالم با میگو فاسد اطلاعاتی به شما ارائه دهیم تا تشخیص میگو سالم از فاسد برایتان راحت تر باشد، چرا که میگو از آن دسته غذاهای دریایی می باشد که اگر در نگهداری آن دقت لازم را به خرج ندهید احتمال خراب شدن آن بسیار بالاست، و در پی آن مسمومیت غذایی را به همراه خواهد داشت.

انواع گوشت هایی که ما مصرف میکنیم، مانند گوشت مرغ، گوساله، گوسفند، میگو، ماهی و … در دسته غذا هایی با پروتئین بالا قرار دارند که نیاز بدن به پروتئین را برطرف می کنند که گوشت های دریایی مانند ماهی، میگو به دلیل دارا بودن خواص بیشمار دیگرشان از محبوبیت بالاتری برخوردار هستند.

همچنین لازم به ذکر است که مقدار کلسترول موجود در 100 گرم گوشت میگو حدود ⅔ مقدار کلسترول در یک تخم مرغ 50 گرمی می باشد که این یعنی در وزن مساوی، مقدار کلسترول موجود در گوشت میگو، حدود ⅓ مقدار کلسترول تخم مرغ است، با این تفاوت که، میزان اسید چرب اشباع که سلامتی را به خطر می اندازد، در گوشت میگو صفر است.

گوشت میگو سرشار از املاح ضروری مانند امگا3، فسفر، ید و همچنین ویتامین هایی مانند ویتامین B12، D، سلنیوم و … می باشد که این آبزی دریایی را به یک وعده غذایی کامل مبدل کرده اما در خرید میگو باید توجه کنید، تفاوت میگو سالم با میگو فاسد را یاد بگیرید تا انتخاب مناسبی داشته باشید.

نشانه های میگو فاسد

راه های زیادی وجود دارد که بتوانید میگو سالم را از میگو فاسد تشخیص بدهید که در این مقاله تمام این تفاوت ها را به شما خواهیم گفت، پس با ما همراه باشید. اما قبل از توضیح این تفاوت ها باید به یک موضوع مهم توجه کنید، این که میگو را از چه منطقه، چه کسی یا چه فروشگاهی تهیه میکنید. مکان خریداری میگو کار را برای شما راحت تر خواهد کرد.

تفاوت میگو سالم با میگو فاسد

انواع فساد میگو

فساد میگو به دو علت رخ می دهد که در ادامه عنوان خواهیم کرد.

1. فساد میکروبی

میگو ها از کف دریا و اعماق آب توسط تور های ترال صید می شوند، بر خلاف برخی از ماهی ها که در سطح دریا زندگی میکنند و صید میشوند. صید میگو توسط تور های ترال Trawl انجام می شود، به اینصورت که تور را پهن میکنند و پس از گذشت زمانی نسبتا طولانی، تور را در محدوده زمانی 2 الی 3 ساعت جمع میکنند. که همراه با میگو ها، رسوبات کف دریا هم به سطح آب کشیده می شود و این رسوبات که به سطح آمده است باعث فساد برخی از میگو ها می شود.

این فساد از طریق رشد میکروب های موجود در رسوبات کف دریا که همراه با میگو به سطح دریا می آیند، یا در حین شستن و یا بسته بندی غیر بهداشتی که با برخی از میکروب ها تماس پیدا می کنند، ایجاد می شود. به این فساد، فساد میکروبی گفته می شود.

2. فساد شیمیایی

فساد شیمیایی حاصل رشد و تکثیر میکروارگانیسم‌ ها می باشد که باعث می شود تری متیل آمین اکسید موجود در عضلات میگو به تری متیل آمین تبدیل شود و بدن میگو بوی زننده و متعفن به خود بگیرد که وجود لکه های سیاه رنگ در قسمت داخلی و عمقی سطح پوسته ی میگو از نشانه های فساد شیمیایی است.

تفاوت میگو تازه با میگو فاسد

1. تفاوت بو ها در میگو سالم و میگو فاسد

– تمامی غذا های دریایی بوی مشابه و تندی دارند، به همین علت شاید تشخیص از راه بوی آن کمی دشوار باشد اما به این نکته دقت کنید که اگر یک بوی شبیهبه تخم مرغ فاسد یا به‌ شدت تند و تهوع‌ آور را استشمام کردید شما با یک میگو فاسد طرف هستید.

در هنگام بو کردن میگو اگر بوی زهم و یا بوی آمونیاک و سولفید هیدروژن استشمام کردید مطمئن باشید که این میگو فاسد و خراب شده است.

2. تفاوت ظاهری در میگو سالم و میگو فاسد

– یکی از راه‌ هایی که به راحتی می ‌توان با کمک آن میگو سالم را از میگوی فاسد تشخیص داد، دقت به ظاهر و شکل میگو است. سر میگوی تازه مستحکم است و به آسانی از بدن جدا نمی‌ شود، در حالی که اگر میگو فاسد شده باشد سر آن تنها با یک لمس کوچک از بدن جدا می‌ شود.

– رگ‌ هایی که در بدن میگو سالم قرار دارد مقاوم و سخت است اما رگ ‌هایی که در بدن میگو فاسد قرار دارند، رنگ پریده و نرم هستند.

– قسمت پوسته ی بدن میگو سالم سفت و آبدار است و هیچ ‌گونه رنگ و لکی روی بدن میگو دیده نمی ‌شود اما در میگو فاسد، پوست نرم است و بدون وارد کردن فشار و به راحتی از بدن میگو جدا می ‌شود.

– پوست میگو فاسد رنگ پریده و کدر است و مانند میگوی سالم درخشش خود را ندارد، زیرا میگو فاسد خشک شده است و رطوبت خود را ازدست‌ داده است.

– پاهای میگو را به صورت ناگهانی تکان بدهید، اگر پا ها بعد از لمس به‌ سرعت به حالت اولیه خود بازگردد یعنی میگو سالم است، اگر این اتفاق نیفتاد نشان از این است که میگو فاسد شده است.

– همچنین در هنگام خرید میگو به رنگ پا ها و شاخک های آن دقت کنید، زیرا رنگ تیره یا سیاه نشانه ی فاسد بودن میگو می باشد.

تفاوت میگو سالم با میگو فاسد

3. تفاوت رنگ در میگو سالم و فاسد

– با توجه به نژاد و محل زندگی میگو، رنگ آن متفاوت است به این صورت که نمی توان در تمام موارد گفت که اگر رنگ میگو کمی تیره شده است، نشان از خراب بودن آن دارد، اما به این نکته توجه داشته باشید که پس از طبخ هر مقدار که میگو از رنگ صورتی دورتر باشد، آن میگو بی ‌کیفیت ‌تر است.

– یکی از راه‌ های تشخیص میگو سالم از فاسد رنگ سیاه و لک‌ های پوستی است اما باید دقت کنید که برخی از گونه های میگو دارای این خصوصیات رنگی هستند، پس در هنگام خرید باید به این نکته دقت کنید.

– اما نکته ‌ای که در خصوص رنگ میگو وجود دارد و می ‌تواند برای شما کمک کننده باشد، این است که میگویی که دارای یک نژاد با رنگ تیره است در تمامی نقاط و قسمت بدن آن این رنگ برقرار است اما اگر میگو تنها در برخی از قسمت‌ های بدن خود دارای لکه و یا تغییر رنگ است، یعنی میگو فاسد و بی ‌کیفیت می باشد.

4. تفاوت گوشت در میگو سالم و میگو فاسد

– برای تشخیص میگو سالم از فاسد می ‌توان از نوع گوشت این غذای دریایی به نکاتی پی برد، میگوی سالم دارای گوشتی مستحکم است و به‌هیچ ‌عنوان گوشت آن لزج نیست.

– در حالی که گوشت میگو فاسد گوشت لیز و لزجی دارد که با کوچکترین لمس هم این حالت به‌ راحتی قابل ‌شناسایی است، پس در هنگام خرید میگو بهتر است با دقت به آن توجه کنید.

شرایط نگهداری میگو

اگر میگو را به صورت تازه از شهرهای جنوبی خریداری می کنید، باید در همان محل فقط سر را جدا کرده و با پوست فریزر نمایید تا به مدت بیشتری استفاده کنید.

تفاوت میگو سالم با میگو فاسد

خرید میگو منجد در لیان فیش مارکت

اگر میگو را به صورت بسته بندی شده و منجمد خریداری می کنید باید به تاریخ تولید و انقضای آن دقت کنید. سپس آن را در فریزر و حدود 18- درجه سانتیگراد قرار دهید. بهتر است مدت نگهداری میگو طولانی نشود، زیرا میگویی که پوست آن کنده شده زودتر خاصیت خود را از دست می دهد، همچنین طعم آن نیز از دست خواهد رفت.

در این مقاله تفاوت میگو سالم با میگو فاسد را نام بردیم تا با استفاده از این روش‌ ها به آسانی بتوانید به فاسد و یا سالم بودن میگو پی ببرید و از صحت حرف های فروشنده مطلع شوید، شما هم اگر روش جدید در خصوص شناسایی میگو سالم از فاسد را می ‌شناسید، نظرتان را برای ما ارسال کنید.

دسته بندی: میگو
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

جدیدترین های بلاگ
فهرست