انواع ماهی جنوب

انواع ماهی جنوب

“خلیج فارس” گنجینه ای عظیم از انواع ماهی جنوب با خواص شگفت انگیز خلیج فارس قسمتی از اقیانوس هند است که از نظر تنوع ماهی دست کمی از اقیانوس هند ندارد، وسعت بالای خلیج فارس و اتصال آن به دریای عمان ، سبب می گردد تا تنوع آبزیان در این منطقه از دریای خزر بیشتر شود و اکوسیستم مناسبی برای رشد و نمو موجودات دریایی را فراهم آورد.

ارزش غذایی بالای آبزیان دریایی جنوب (انواع ماهی جنوب) یک ویژگی ممتاز به حساب می آید، از این رو کلیه اقوام در سراسر کشور با ذائقه های مختلف و سبک غذایی متفاوتی که در میان آن ها رایج است، به استفاده از محصولات دریایی جنوب رغبت دارند و این آبزیان به سرتاسر کشور ارسال می گردد.

انواع ماهی جنوب را بشناسید!

اهالی ساکن جنوب کشور به اغلب اسامی که در ادامه معرفی می نماییم شناخت دارند ولی اگر از دیگر مناطق کشور عزیزمان هستید و تنها تعدادی از آبزیان جنوب را می شناسید، این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا نسبت به سایر گونه ها شناخت پیدا نموده و با ویژگی های آن ها به طور اجمالی آشنا گردید.

بدین ترتیب قادر خواهید بود تا تنوع بیشتری را در پخت غذاهای دریایی ایجاد نمایید و از خواص منحصر به فرد هریک نیز بهره مند شوید.

ماهی های خوراکی جنوب کشور را می توان به چهار دسته تقسیم کرد :

دسته اول – ماهی های ممتاز : ماهی حلوا سفید، ماهی شوریده، ماهی راشگو یا راژگو.

دسته دوم – ماهی های شیر، قباد.

دسته سوم – ماهی بیاح، ماهی سنگسر، ماهی سرخو یا انگز، ماهی حلوا سیاه، ماهی شهری یا شعری، ماهی هامور.

دسته چهارم – ماهی عروس طعطو، ماهی سلطان ابراهیم، ماهی حسون، ماهی سارم، ماهی سوکلا، ماهی خاروو.

ماهیانی مانند باراکودا (کوتر)، کفشک (مزلک)ماهی، هوور (تن)، میش ماهی، زمین کن، شانک صورتی، مقوا، حمام و پرستو نیز از ماهیان محبوب جنوب هستند که هر کدام خصوصیات، خواص و مزه ی خاص خود را دارند.

در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از ماهی های جنوب آشنا کنیم.

 

البته ضروری است که قبل از هر چیز چند نکته در مورد ماهی های جنوب بدانیم:

– اولین نکته این است که طعم و مزه ی ماهی ها موضوعی است که کاملا بستگی به سلیقه و ذائقه شخص دارد و حتی به قیمت و حجم صید ماهی ها هم ارتباطی ندارد.

– نکته ی بعدی این است که حجم استخوان ماهی ها ارتباط مستقیمی با کیفیت و مزه ماهی ندارد. حتی به اعتقاد خیلی از افراد ماهی های پر استخوان مزه جذاب و لذیذ تری دارند. ماهی خارو و صبور از این

دست ماهی جنوب هستند.

– نکته سوم مربوط به میزان چربی و خشکی گوشت هر ماهی است، ماهی های چرب تر امگا3 بیشتری دارند. وقتی صحبت از چربی در ماهی ها میشود یعنی در مورد یک ماده مفید صحبت می شود نه چربی مضر.

– نکته چهارم در مورد لطافت و سفتی گوشت ماهی است که این موضوع تاثیر مستقیمی در نوع پخت و سلیقه افراد دارد. البته باید در نظر داشته باشید که کلا گوشت ماهی جزو نرم ترین گوشت های خوراکی است یعنی وقتی می گوییم یک ماهی گوشت سفتی دارد یعنی به صورت نسبی و در مقایسه با سایر ماهی های خوراکی این موضوع مطرح است.

– نکته آخر در مورد طبخ ماهی های جنوب است، روش های پخت ماهی در انتخاب نوع ماهی اهمیت فوق العاده ای دارد. به عنوان مثال برای طبخ قلیه ماهی یا طبخ کبابی بهتر است که از ماهی هایی که برای این طبخ پیشنهاد می شود استفاده کنید.

توجه : بنا به توصیه پزشکان و محققان، محصولات دریایی هرگز نباید به طور کلی از سبد غذایی خانوار حذف شود، چرا که فواید بی شمار آن ها برای بدن انسان خصوصا در دوران کودکی و سال خوردگی، بارها به اثبات رسیده است.

به همین دلیل توصیه می شود آبزیان دریایی را در سبد غذایی خود بگنجانید و حداقل دو مرتبه در ماه از آنها استفاده نمایید تا املاح ضروری و مورد نیاز بدنتان را تامین کنید.

ویژگی های انواع ماهی جنوب

ماهیان دریای جنوب اغلب تیغ ریز ندارند که همین امر سبب میشود تا مصارف بیشتری را در سبد غذایی خانواده ها داشته باشند.

در بیشتر رستوران ها از فیله های ماهی جنوب برای طبخ غذاهای لوکس و گران قیمت استفاده می گردد. دلیل توصیه پزشکان به استفاده از محصولات دریایی ، به علت تغذیه مناسب آبزیان جنوب از جاندارن ریز جثه دریا می باشد که میزان مواد معدنی مثل کلسیم، ید، منیزیم، سلنیوم، امگا 3 و ویتامینهای بسیار بالا بوده و می تواند برای وعده های غذایی کلیه افراد (سالمندان،کودکان ، زنان باردار ، ورزشکاران و ..) ایده آل باشد.

معرفی انواع ماهی جنوب

“ماهی حلوا سفید یا زبیدی”

ماهی حلوای سفید از لحاظ ارزش غذایی و از نظر کیفیت گوشت مرغوبترین و ممتازترین ماهی جنوب است. برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید.

انواع ماهی جنوب

“ماهی شوریده”

ماهی شوریده با ظاهری مانند ماهی سفید شمال با خواصی فراوان برای سلامتی و گوشتی با کیفیت. برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید.

انواع ماهی جنوب

“ماهی راشگو یا راژگو”

آهوی دریا یا همان ماهی راشگو در کنار خواص بینظیری که دارد بمب پتاسیم نیز میباشد با گوشتی سفید، لذیذ و خوشمزه. برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید.

انواع ماهی جنوب

“ماهی شیر”

ماهی شیر، آشناترین نام در میان انواع ماهی جنوب برای افرادی که کمترین شناخت را با ماهیان جنوب دارند. با گوشتی فراوان و بدون استخوان. برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید.

انواع ماهی جنوب

“ماهی قباد”

ماهی قباد ماهی ایست از خانواده تن ماهیان، با گوشتی نسبتا چرب و سرشار از مواد مغذی و ویتامین دی و ید بالا. برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید.

انواع ماهی جنوب

“ماهی بیاح”

یکی از ماهیان ریز جثه دریا با گوشتی آبدار و لذیذ و چرب. که چربی امگا 3 بسیار بالایی دارد و انرژی زاست و باعث افزایش اشتها میشود. برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید.

ماهی بیاح

“ماهی سنگسر”

ماهی ای با مقادیر قابل توجه از آهن، پروتئین، سدیم، پتاسیم و ویتامین های گروه ب موثر در عملکرد مغز و بهبود سیسیتم عصبی. برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید.

انواع ماهی جنوب

“ماهی سرخو یا انگز”

ماهی سرخو

“ماهی حلوا سیاه”

انواع ماهی جنوب

“ماهی شهری یا شعری”

انواع ماهی جنوب

“ماهی هامور یا حمور”

انواع ماهی جنوب

“ماهی عروس طعطو”

ماهی عروس طعطو

“ماهی سلطان ابراهیم”

انواع ماهی جنوب

“ماهی حسون”

ماهی حسون

“ماهی سارم”

انواع ماهی جنوب

“ماهی سوکلا”

ماهی سوکلا

 

“ماهی خاروو”

انواع ماهی جنوب

“ماهی باراکودا یا کوتر”

انواع ماهی جنوب

“ماهی کفشک”

انواع ماهی جنوب

“ماهی هوور یا تن”

انواع ماهی جنوب

“میش ماهی”

انواع ماهی جنوب

“ماهی زمین کن”

انواع ماهی جنوب

“ماهی شانک صورتی”

ماهی شانک صورتی

 

“ماهی مقوا”

انواع ماهی جنوب

“ماهی حمام”

انواع ماهی جنوب

“ماهی پرستو”

انواع ماهی جنوب

 

 

دسته بندی: ماهی
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
جدیدترین های بلاگ
فهرست