تشخیص ماهی تازه و کهنه 

تشخیص ماهی تازه و کهنه اولین و مهمترین مسئله در زمان خرید ماهی است. فارغ از این که چه نوع ماهی خریداری میکنیم، تازگی ماهی و طراوت و سالم بودن ماهی بسیار اهمیت دارد.

اگر ما بلد باشیم و بتوانیم با روش های موجود متوجه شویم که ماهی تازه است یا کهنه قطعا میتوانیم از طعم بی نظیر ماهی ها لذت ببریم، اما لازم به ذکر است که تشخیص ماهی تازه و کهنه کار دشواری نیست و شما بعد از خواندن این مقاله میتوانید به راحتی ماهی کهنه را از ماهی تازه تشخیص دهید.

تشخیص ماهی تازه و کهنه

ماهی تازه

همراه ما باشید با معرفی بهترین روش های تشخیص ماهی تازه و کهنه از یکدیگر

امروزه بسیاری از ماهی ها به صورت پاک شده و فیله و بسته بندی شده در اختیار ما قرار دارد که تشخیص ماهی تازه و کهنه از یکدیگر کار بسیار دشواری است!

اما اگر شما قصد خرید ماهی کامل و پاک نشده را داشته باشید میتوانید از روش های زیر استفاده کنید تا بتوانید ماهی تازه و کهنه را تشخیص دهید.

پس اول از همه به یاد داشته باشید که تا حد امکان ماهی را از فروشگاه‌های معتبر که اصول بهداشتی را رعایت میکنند خریداری کنید.

راه های ساده ای که شاید به گوش شما هم آشنا باشد و از قدیم الایام مرسوم بوده این است که:

زمانی که ماهی را با انگشت فشار می‌دهیم نباید با فشار ما در داخل بماند یعنی بعد از اینکه انگشتمان را بر داشتیم گوشت ماهی دوباره به سمت بیرون حرکت کند و به حالت اولیه خود بازگردد.

 ﺳﺮ ﻣﺎهی را در دﺳﺖ ﮔﺮﻓﺘﻪ و ﺑﻄﻮر افقی ﻧﮕﻪ می دارﻳﻢ ﻛﻪ در ﻣﺎهی ﺗﺎزه ﻗﺴﻤﺖ پشتی ﻛﺎﻣﻼ  افقی ﻣﺎﻧﺪه و ﺧﻢ نمیﮔﺮدد ولی در ﻣﺎﻫﻴﺎن ﻛﻬﻨﻪ اﻳﻦ صلابت وﺟﻮد ﻧﺪاﺷﺘﻪ و ﭘﺸﺖ ﻣﺎهی ﺧﻢ می ﮔﺮدد.

گوشت ماهی تازه صورتی کم رنگ و براق است.

ماهی تازه گوشتی تقریبا مرطوب و لطیف دارد.

فلس‌های ماهی باید محکم به بدن ماهی چسبیده باشد.

بخش‌های مختلف ماهی به خصوص شکم ماهی نباید شل باشد و نباید حالت افتادگی داشته باشد.

آبشش های ماهی را  باز کنید، داخل آن باید رنگ قرمز خونی داشته باشد، آبشش ماهی کهنه رنگ پریده و روشن است.

باله ی ماهی نیز باید دست نخورده، مرطوب و مقاوم دربرابر کشیده شدن باشد.

چشم های ماهی باید شفاف باشد.

مشخصات ماهی تازه

بوماهی تازه بوی جلبک دریایی می‌دهد و تمام مواد مغذی را دارد.

پوست: برعکس آنچه در بالا ذکر شد، ماهی تازه رنگ با طراوت و براقی دارد.

چشم ها: ماهی تازه چشم‌های برآمده و مردمک سیاه درخشانی دارد.

روش تشخیص ماهی تازه و کهنه

مشخصات ماهی کهنه

بو: ماهی در شرایط بد معمولا بوی بدی دارد بوی بد گاهی اوقات بوی آمونیاک می‌دهد.

پوست: ماهی در شرایط بد، پوست بسیار نرم دارد که به راحتی ازگوشت آن جدا می‌شود.

چشم ها: ماهی در شرایط بد چشم‌های گود، قرنیه کرم و مردمک سفید دارد، انگار که آب مروارید دارند.

آبشش:  آبشش ماهی پشت سر آن است و در شرایط بد، آن‌ها زرد یا خاکستری هستند.

شکم: اولین منطقه آسیب دیده است؛ ماهی در شرایط بد، متورم، شل، تو رفته خواهد بود.

آبشش ها: آبشش های ماهی وقتی تازه هستند، بسته به نوع، تمیزی و درخشندگی به رنگ صورتی یا قرمز خواهند بود.

شکم: گوشت شکم آن سفت است و لغزنده نیست.

روش تشخیص ماهی تازه و کهنه

نکات مهم برای خرید فیله و ماهی تکه شده

دنبال ماهی هایی بگردید که گوشت سرحال و سفتی دارند. اگر هنوز پوست داشت، نباید شل و آویزان باشد، پوست ماهی باید محکم به گوشت آن چسبیده باشد.

بوی بد و دورنگ بودن فیله علامت ماندگی است.

اگر تکه ماهی در بسته‌بندی باشد، ممکن است کمی مایع دور گوشت آن باشد. اگر رنگ آن شفاف بود مشکلی نیست اما اگر رنگ آن سفید بود، علامت فساد است و حتما می‌دانید که مسمومیت با ماهی خیلی خطرناک است.

در اینجا هم فشار دادن گوشت البته با اجازه فروشنده جواب می دهد. گوشت ماهی تازه سفت است و جای انگشت روی آن نمیماند.

ماهی های منجمد با بسته‌بندی وکیوم کیفیت خوبی دارند، چون تمام نکات بهداشتی در آنها رعایت شده است و در کارگاه‌های مجهز بسته‌بندی و تمیز شده‌ اند. مشکل در حمل و نقل است چون این ماهی ها باید از زمان بسته‌بندی تا هنگام عرضه منجمد بمانند. اگر از این ماهی ها استفاده می کنید، پس از آب شدن،‌ دوباره آنها را منجمد نکنید، یعنی به اندازه مورد نیاز از آن جدا کرده و بقیه را همچنان منجمد نگه دارید.

 

روش تشخیص ماهی تازه و کهنه

روش دیگر برای تشخیص ماهی تازه و کهنه بعد از پخت آن است.

بعد از پخت اگرماهی طعم ترش یا اسیدی داشت یعنی این ماهی کهنه است و اگر طعم مطلوبی داشت مشخص است که ماهی تازه بوده است.

توصیه میشود ماهی را بعد از خرید در عرض چند روز بپزید و استفاده نمایید اما اگر این امکان برای شما وجود ندارد می‌توانید ماهی را منجمد کنید، در این صورت ماهی مدت بیشتری باقی خواهد ماند. با فریز کردن، ماهی ویژگی‌های خود را حفظ کرده و از خطر مسمومیت غذایی جلوگیری میشود.

خوردن ماهی‌هایی که در فریزر قرار دارند، اگر چند هفته مانده باشد، بسیار خطرناک خواهد بود به خاطر این است که نمی‌دانید آیا قطع الکتریکی وجود داشته یا خیر، یعنی ماهی به طور کامل منجمد نشده است. از سوی دیگر، منجمد کردن دوباره آن‌ها هرگز توصیه نمی‌شود. اگر ماهی به علت قطع برق یخ آن ذوب شود ایمن‌ترین گزینه آن است که آن را دور بیندازید.

در یخچال قرار دادن و فریز کردن مانع تکثیر باکتری‌های بیشتر می‌شود، اما آن‌ها را نمی‌کشد، این کار امکان تسریع فرآیند تجزیه را فراهم می‌آورد. بنابراین اگر فریزر یا یخچال به هر دلیلی از کار کردن متوقف شد، بهتر است ماهی را دور بریزید.

ماهی شمال بهتره یا جنوب؟!

نظر بسیاری از مردم این است که ماهی جنوب بو می دهد و کیفیت پایین تری نسبت به ماهی شمال دارد که این تصور از پایه غلط است. ماهی جنوب و شمال ایران اساسا با هم متفاوتند، ماهی های خلیج فارس تکامل یافته ترند، به همین دلیل اکثر آنها تیغ کمی دارند و این یک مزیت هنگام خوردن است. البته استثناهایی هم وجود دارد مثل ماهی صبور در جنوب که پرتیغ است و کفال در شمال که تیغ کمی دارد. ماهیان جنوب تنوع بسیار زیادی دارند به همین دلیل شما می توانید به آسانی ماهی مطابق ذائقه خود پیدا کنید. ماهی های جنوب به این دلیل که در آب پر از نمک و املاح تری زندگی می کنند و تغذیه متفاوتی دارند، از ماهی های شمال طعم بهتر و قوی تری دارند اما درعوض اکثر آنها بافت سفت تری دارند پس اگر دوست دارید گوشت ماهی به اصطلاح مثل پنبه نرم باشد، سراغ ماهی های شمال مانند ماهی سفید بروید، البته در بین ماهی های جنوب هم انتخاب های بی نظیر و البته گران قیمتی مثل حلواسفید (زبیدی) وجود دارد که از نظر بافت و مزه در جهان بی رقیب است.

و در نهایت اینکه با روش های گفته شما میتوانید تشخیص دهید که ماهی تازه است یا کهنه.

دسته بندی: ماهی
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

برچسب ها: , , , , ,
جدیدترین های بلاگ
فهرست